Fernando Santos – nowy selekcjoner reprezentacji Polski: zmiany i perspektywy

Fernando Santos nowy selekcjoner i trener reprezentacji polski

Dokładnie 24 stycznia 2023 roku Portugalczyk Fernando Santos został oficjalnie zaprezentowany jako nowy szkoleniowiec reprezentacji Polski w piłce nożnej. Pod wodzą doświadczonego trenera biało-czerwoni mają nie tylko bez problemu awansować na Mistrzostwa Europy 2024, ale także wykonać skok jakościowy. Kim dokładnie jest Fernando Santos, dlaczego został wybrany przez Cezarego Kulesze i jakie perspektywy ma polska kadra? Sprawdźmy.

Krótka biografia Fernando Santosa

Fernando Santos to doświadczony trener piłkarski, który po karierze piłkarskiej od 1987 roku rozpoczął swoją przygodę z ławką trenerską. Przez lata z sukcesami pracował w drużynach klubowych z Portugalii i Grecji. Prowadził m.in.: FC Porto, Sporting Lizbona, Benfikę Lizbona, AEK Ateny, Panathinaikos Ateny, czy PAOK Saloniki. W piłce klubowej zdobył mistrzostwo Portugalii, dwa puchary Portugalii oraz Puchar Grecji. Później rozpoczęła się jego przygoda z piłką reprezentacyjną.

W latach 2010-2014 prowadził reprezentację Grecji, z którą zagrał na EURO 2012 w Polsce i na Ukrainie oraz w mistrzostwach świata 2014 w Brazylii. Z mistrzostw Europy odpadł na etapie ćwierćfinału, a na mundialu doszedł z Grecją do 1/8 finału, gdzie przegrał z Kostaryką. Największy sukces odniósł jednak z Portugalią, którą prowadził w latach 2014-2022 aż do mundialu w Katarze. W tym czasie wywalczył z tym zespołem mistrzostwo Europy 2016, gdzie w ćwierćfinale Portugalczycy po karnych wyeliminowali Polaków. Na koncie ma także wygraną w Lidze Narodów 2018/19, a także brązowy medal Pucharu Konfederacji 2017. Od stycznia 2023 roku objął stery w reprezentacji Polski.

Dlaczego Cezary Kulesza postawił na doświadczonego Portugalczyka?

Bez dwóch zdań Fernando Santos to doświadczony selekcjoner, który ma swoje atuty. Przede wszystkim ma na koncie sukcesu w piłce reprezentacyjnej. Umie pracować z największymi gwiazdami na świecie, ponieważ przez lata prowadził Cristiano Ronaldo. To ważne z perspektywy jego pracy z Robertem Lewandowskim. Wydaje się, że doświadczenie, sukcesy i umiejętność pracy ze światowej klasy piłkarzami to główne argumenty, które przekonały Cezarego Kuleszę do zatrudnienia Santosa na stanowisku selekcjonera reprezentacji Polski w piłce nożnej. Nie bez znaczenia jest również fakt, że dobre wyniki osiągał z Grecją, która kadrowo była wówczas zdecydowanie słabsza niż obecna drużyna Polski.

Perspektywy biało-czerwonych pod wodzą Santosa

Już niedługo poznamy pierwsze efekty pracy Fernando Santosa jako trenera polskiej kadry. Warto więc śledzić na bieżąco wiadomości o reprezentacji polski i zmianach jakich się doczekamy pod przewodnictwem nowego selekcjonera. Pierwsze mecze eliminacyjne pokażą, w którym kierunku pójdzie polska kadra pod kątem prezentowanego stylu gry. Nowy trener to również szansa dla nowych zawodników na to, że zwrócą jego uwagę. Trzon kadry powinien pozostać jednak bez zmian. Piłkarze tacy jak Robert Lewandowski, Grzegorz Krychowiak, Piotr Zieliński, czy Wojciech Szczęsny to fundamenty drużyny od lat. Zadaniem reprezentacji na najbliższe miesiące jest wywalczenie pewnego awansu na Euro 2024 w Niemczech, a także wykonanie progresu w jakości piłkarskiej zespołu. Wtedy przyjdzie czas na pierwsze oceny efektów współpracy PZPN-u z Fernando Santosem.

Zakłady bukmacherskie na mecz Polska - Argentyna - typy i kursy

Zakłady bukmacherskie na mecz Polska – Argentyna – typy i kursy

Spotkanie z reprezentacją Argentyny będzie zdecydowanie największym wyzwaniem dla piłkarzy reprezentacji Polski podczas fazy grupowej MŚ 2022. Drużyna…