Kto wygrał Mistrzostwa Świata 2002 w piłce nożnej?

Kto wygrał Mistrzostwa Świata 2002 w piłce nożnej?

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2002 przeszły do historii jako pierwszy mundial zorganizowany w Azji. Gospodarzami imprezy były Korea Południowa oraz Japonia. Co ciekawe, mundial 2002 był również ostatnią edycją MŚ, na której obowiązywała zasada tzw. złotego gola. Dlatego turniej ten pod wieloma względami różnił się od wielu późniejszych imprez. Warto więc cofnąć się w czasie i powrócić do tamtych wydarzeń. Kto wygrał MŚ 2002? Zapraszamy do lektury!

Zwycięzca mundialu 2002 – kto wygrał?

Pierwszy mundial rozegrany w XXI wieku był ogromnym wyzwaniem dla reprezentacji Francji. „Trójkolorowi” wyruszyli bowiem do Azji jako obrońcy tytułu wywalczonego na swojej ziemi. Z tego względu oczekiwania stawiane przed reprezentacją Francji były bardzo wysokie. Zatem czy Francuzi dopięli swego? Kto wygrał Mistrzostwa Świata 2002 w piłce nożnej?

Finał MŚ 2002

Faza pucharowa MŚ 2002 przebiegła w cieniu skandalu. Wszystko ze względu na liczne błędy sędziowskie, które były popełniane na korzyść reprezentacji Korei Południowej. To w dużej mierze dzięki tym błędom gospodarze dotarli aż do półfinału. Tam jednak ostatecznie przegrali 1:0 z reprezentacją Niemiec. Natomiast drugim finalistą zostali Brazylijczycy. Ekipa „Canarinhos” w spotkaniu półfinałowym pokonała 1:0 drużynę narodową Turcji. Zatem kto wygrał Mistrzostwa Świata 2002?

Finał MŚ 2002 miał tylko jednego bohatera. Był nim Ronaldo Luis Nazario de Lima. Genialny Brazylijczyk zdobył aż dwie bramki w czasie tego finału. Pokonał on Olivera Kahna w 67. oraz 79. minucie. Żaden inny zawodnik nie wpisał się tego dnia na listę strzelców. Tym samym wynik finału MŚ 2002 to 2:0 dla Brazylii.

Oto składy reprezentacji z opisanego meczu:

Brazylia:

Marcos

Lúcio
Edmílson
Roque Júnior (ż. kartka w 111′)

Cafu (K)
Gilberto Silva
Kléberson
Roberto Carlos
Ronaldinho (zmiana w 85′ → Juninho)

Rivaldo
Ronaldo (zmiana w 90′ → Denilson)

Niemcy:

Oliver Kahn (K)

Thomas Linke
Carsten Ramelow
Christoph Metzelder

Torsten Frings
Dietmar Hamann
Jens Jeremies (zmiana w 77′ → Gerald Asamoah)
Marco Bode (zmiana w 84′ → Christian Ziege)
Bernd Schneider

Miroslav Klose (ż. kartka w 9′) (zmiana w 74′ → Oliver Bierhoff)
Oliver Neuville

Brazylia – droga do Mistrzostwa Świata 2002

Brazylijczycy już od samego początku MŚ 2002 sygnalizowali bardzo wysoką formę. Wystarczy choćby wspomnieć o tym, że fazę grupową zakończyli z kompletem punktów. Najpierw pokonali 2:1 późniejszych półfinalistów, czyli reprezentację Turcji. Później przyszła bardzo wysoka wygrana w meczu przeciwko Chinom, który Brazylijczycy wygrali aż 4:0. Na zakończenie fazy grupowej „Canarinhos” pokonali 5:2 reprezentację Kostaryki.

Faza play-off również nie przysporzyła Brazylijczykom większych problemów. Najpierw w meczu 1/8 finału pewnie pokonali Belgów 2:0, a później wygrali z Anglikami 2:1. Późniejsze mecze z Turcją oraz Niemcami jedynie przypieczętowały kolejny tytuł mistrzów świata w historii Brazylii.

Kto wygrał Mistrzostwa Świata 2006 w piłce nożnej?

Kto wygrał Mistrzostwa Świata 2006 w piłce nożnej?

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2006 były pierwszym mundialem w XXI wieku, który odbył się w Europie. Na…

You May Also Like