Czy Polska była mistrzem świata w piłce nożnej?

Czy Polska była mistrzem świata w piłce nożnej?

Z pewnością każdy kibic futbolu zna słynną przyśpiewkę o tym, że już za 4 lata Polska będzie mistrzem świata. Jest to chyba największe marzenie wszystkich fanów biało-czerwonych. Ponadto zbliżający się mundial w Katarze na pewno znów obudzi pragnienia kibiców, którzy liczą na udany występ reprezentacji Polski. Kiedy nasi reprezentanci mieli największą szansę na zdobycie tytułu mistrzów świata? Jakie MŚ w wykonaniu biało-czerwonych przyniosły kibicom najwięcej radości?

Historia występów reprezentacji Polski na MŚ w piłce nożnej

Piłkarska reprezentacja Polski od 1958 roku regularnie uczestniczy w eliminacjach do MŚ. Jednak te nie zawsze są udane dla biało-czerwonych. Dość powiedzieć, że dopiero 1974 rok przyniósł pierwszy historyczny występ reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej. Ponadto był to również jeden z najlepszych występów w historii biało-czerwonych!

MŚ 1974 i legendarny zespół Kazimierza Górskiego

Tylko nieliczne reprezentacje mogą poszczycić się udanym debiutem na piłkarskich MŚ. Do tego grona bez dwóch zdań należy reprezentacja biało-czerwonych. Polska mistrzem świata w piłce nożnej? Tak właśnie mogły zakończyć się MŚ 1974. Legendarne „Orły Górskiego” wywalczyły bowiem awans z fazy grupowej, gdzie pokonali wszystkich swoich rywali. Polska wygrała swoje mecze przeciwko reprezentacjom: Argentyny (3:2), Haiti (7:0) i Włoch (2:1). Dzięki temu Polacy zameldowali się bezpośrednio w drugiej rundzie mundialu.

Według ówczesnego planu rozgrywek w drugiej rundzie MŚ tworzono dwie kolejne grupy złożone z 4 reprezentacji. Najlepsze drużyny z każdej grupy uzyskiwały bezpośredni awans do finału MŚ. Natomiast wiceliderzy grup mogli później zawalczyć o 3. miejsce. Ten tytuł przypadł zresztą biało-czerwonym.

Polacy wygrali swój pierwszy mecz ze Szwecją (1:0) oraz drugi mecz z Jugosławią (2:1). Niestety, porażka w spotkaniu z RFN (0:1) zadecydowała o tym, że to nasi zachodni sąsiedzi awansowali do finału. Na osłodę Polacy pokonali 1:0 wielką Brazylię w meczu o 3. miejsce. Dzięki temu „Orły Górskiego” powróciły z RFN-u z brązowymi medalami.

MŚ 1982 – kolejna wielka szansa reprezentacji Polski

Równie emocjonujący dla polskich kibiców przebieg miały MŚ rozgrywane w 1982 roku. Polakom znowu udało się wówczas awansować do drugiej rundy mundialu. W pierwszej fazie grupowej Biało-Czerwoni zremisowali z Włochami (0:0) i Kamerunem (0:0), ale bardzo wysoka wygrana z Peru (5:1) zapewniła im awans. W drugiej rundzie Polacy pokonali Belgię 3:0 i zremisowali 0:0 w meczu pełnym politycznych podtekstów z reprezentacją ZSRR.

Zmieniona formuła rozgrywek sprawiła, że tym razem Polacy trafili do półfinału. Tutaj czekali na nich piłkarze reprezentacji Włoch, którzy po dwóch bramkach Paolo Rossiego awansowali do finału. biało-czerwoni ponownie musieli zadowolić się meczem o 3. miejsce, który znów wygrali! Tym razem pokonali 3:2 reprezentantów Francji.

Czy Polska była mistrzem świata w piłce nożnej?

Niestety, Polakom nigdy więcej nie udało się dojść choćby do ćwierćfinału MŚ. To oznacza, że nasi reprezentanci nie mieli szans na wygranie mundialu. Jednak już niedługo rozpoczną się MŚ 2022 w Katarze. Kibicom pozostaje więc trzymać kciuki za to, aby biało-czerwoni nawiązali do bardzo udanych występów swoich poprzedników!

Król strzelców na MŚ 2022 - najlepsze typy

Król strzelców na MŚ 2022 – najlepsze typy

Każdy kolejny mundial staje się źródłem ogromnych emocji oraz wielu wspaniałych wspomnień. Oczywiście wszyscy fani futbolu mogą przeżywać…

You May Also Like